Dlaczego warto się szkolić? – Bądź kowalem własnego losu.

W ostatnim czasie, przy schłodzeniu globalnej koniunktury, rosnącej inflacji i coraz bardziej odczuwalnym spowolnieniu gospodarczym, eksperci zapowiadają okres stagnacji czy wręcz technicznej recesji, który ma rozpocząć się już z początkiem 3 kwartału 2022 roku.

Przy trudnej do przewidzenia sytuacji gospodarczej oraz wraz ze wzrastającymi kosztami pracodawcy nie będą skłonni do tworzenia nowych miejsc pracy, a konkurencja na rynku już istniejących etatów z pewnością wzrośnie. W trudnych czasach, szczególnie ważne jest postawienie na rozwój lub podtrzymywanie swoich kompetencji, w celu wykazania swojej wartości dla przyszłego lub obecnego pracodawcy.

Niechęć do szkoleń często wynika z poczucia ugruntowania swojego stanowiska lub niekiedy złudnego poczucia stabilizacji etatu, który od lat piastujemy. Warto jednak spojrzeć na ogólną i swoją sytuację na rynku pracy z nieco szerszej perspektywy, bowiem ostatnie lata  z pewnością uświadomiły nam, że nie wszystko można brać za pewnik, ot któż by pomyślał, że przyjdzie nam zmagać się ze światową pandemią lub wojną tuż za
przysłowiową miedzą oraz wszystkimi ich konsekwencjami.  Właśnie teraz bardziej niż kiedy indziej warto pomyśleć o swojej teraźniejszości i przyszłości i podjąć stosowne kroki w celu zwiększenia szansy na stabilną dobrze płatną pracę.

Nie jest tajemnicą ani żadną wiedzą sekretną, iż pracownik cenny to taki, który w możliwie samodzielny sposób potrafi sprawnie wykonywać zlecane mu zadania jak również przedstawiać własne propozycje rozwoju firmy, w której jest zatrudniony, co bezpośrednio znajduje odzwierciedlenie w zysku. Taki pracownik zostanie chętniej nagrodzony premią lub wyższą pensją, nie wspominając już o ominięciu jego osoby w poszukiwaniu kandydatów pry redukcji etatów w kryzysowych czasach.

Sektor chemicznym w niczym się w tej kwestii nie różni od pozostałych. Tutaj również panuje wysoka konkurencja na rynku pracy, zatem już zawczasu warto mieć asa w rękawie, w wyścigu o najlepiej płatne stanowiska.

W branży laboratoryjnej, szeroko pojęta analityka chemiczna to szczególnie istotna dziedzina, bowiem w obecnych czasach nie ma nowoczesnego laboratorium bez najnowszej generacji sprzętu w postaci chromatografów, spektrometrów czy innych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Jednak posiadanie sprzętu a umiejętność jego właściwej obsługi i interpretacji wyników to zupełnie odmienne kwestie. Jako właściciele laboratorium badawczo-rozwojowego często spotykamy się z opiniami rodem z popularnych amerykańskich seriali, że przecież żeby zbadać próbkę należy ją tylko nastrzyknąć do urządzenia, nacisnąć przycisk a maszyna „wypluje” wynik i voilà – zagadka rozwiązana! Jak również z takimi, że wystarczy kupić własny chromatograf i można już wszystkie analizy robić samodzielnie Niestety lub „stety”  nie jest to taka oczywista sprawa, bowiem za każdym super urządzeniem stoi super człowiek, który ma umiejętności i doświadczenie, dzięki któremu potrafi w pełni lub chociaż w części wykorzystać potencjał sprzętu i uzyskać wiarygodny wynik, który mądry przedsiębiorca zamieni w zysk.

No dobrze, to wiemy już, że żeby móc wykonywać dobrą robotę analityczną ważny jest i sprzęt i doświadczony człowiek- czyli tzw. specjalista. Tylko skąd takiego pozyskać, lub jak się nim stać. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi uczelnia wyższa. I jest to po części właściwa ścieżka, jednak po części- nie do końca. Bowiem tak i owszem, corocznie rynek zalewany jest rzeszą absolwentów kierunków chemicznych, jednak na ile absolwenci ci są przygotowani do pracy w laboratorium analitycznym?- to już trudno powiedzieć. W programie studiów są zajęcia zarówno teoretyczne jak i laboratoryjne. Najczęściej w grupach, liczących po kilkanaście/kilkadziesiąt osób, gdzie można nawet i zobaczyć chromatograf, ale dotknąć to już niekoniecznie- wszak to drogi sprzęt, niekiedy kosztowny w eksploatacji a w serwisie to już lepiej w ogóle nie myśleć jaki.
Zatem najczęściej absolwentka/-nt. wydziału chemicznego ma pewne pojęcie o chemii analitycznej lecz najczęściej jest to podstawa czysto lub prawie czysto teoretyczna. Jeśli nie miał szczęścia trafić na fajny temat pracy z dobrym promotorem lub odbyć praktykę studencką, dłuższą niż dwa tygodnie, gdzie pozwolono mu oprócz parzenia kawy i mycia szkła wziąć czynny udział w pracy laboratorium i poznać mentora, który miał czas i chęci, żeby ją/jego czegoś nauczyć; to umiejętności ma delikwentka/-nt żadne.

Zatem co pozostaje jeśli nie uczelnia?

Ano pozostaje wziąć los we własne ręce i udać się na szkolenie!

Jakie zalety niesie ze sobą uczestnictwo w szkoleniach?     

1. Po pierwsze zyskujesz poczucie rozwoju- niby truizm, ale wraz z samorozwojem w parze idą też inne korzyści takie jak, większe poczucie własnej wartości, pewności siebie, poprawa wydajności pracy, usprawnienie pracy, a co za tym idzie poprawa komfortu i zadowolenia, brak rutyny i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.    

      2. Wzrasta Twoja wartość na rynku pracy- i to już jest konkret! Przy rosnących kosztach m.in. utrzymania pracownika, każdy pracodawca
chce mieć wydajnych ludzi, po prostu dobrych specjalistów, którzy pomogą mu osiągnąć zysk, żeby biznes się kręcił. A wiedza, zwłaszcza technologiczna, ma to do siebie, że się przedawnia, warto więc pozostać zorientowanym w temacie, by w pełni móc wykorzystać swój potencjał jak również zabłysnąć przed szefem.

      3. Możliwość wymiany doświadczeń i wsparcia ze strony kolegów po fachu. Wiadomo, że w wielu laboratoriach panuje przekonanie, że sposób w jaki my coś robimy jest jedynym słusznym;) Jednak… warto także otworzyć umysł na spojrzenie z innej perspektywy, odkryć nowe funkcjonalności sprzętu, o których nie mieliśmy pojęcia, posłuchać o hackach i patentach ułatwiających życie. A tego wszystkiego najlepiej jest dowiedzieć się od specjalistów w swojej branży, praktyków- nie zaś akademickich teoretyków, nie mających styczności ze środowiskiem przemysłu i funkcjonowania  w prawdziwej firmie.  

      4. Dla studenta natomiast szkolenia z technik chromatograficznych mogą otworzyć drzwi do znalezienia pracy w zawodzie. Wielu studentów nie ma tego szczęścia, by znaleźć etat w laboratorium z prawdziwego znaczenia, w odróżnieniu od tych, wykładających chemię w popularnych dyskontach.

Nie daj zaprzepaścić lat ciężkiej pracy, lecz bądź kowalem własnego losu- zainwestuj w swoją przyszłość i chodź na szkolenie. Lecz wybierz mądrze i ucz się od praktyków z branży, w której chcesz znaleźć pracę.

W naszej ofercie znajdziesz szkolenia z najbardziej popularnych technik analitycznych stosowanych w nowoczesnych jednostkach analitycznych. A pośród nich:

·      
Kurs chromatografii gazowej ze spektrometrią mas

·      
Kurs chromatografii cieczowej – HPLC/UPLC

·      
Kurs chromatografii jonowymiennej

·      
Kurs optycznej spektrometrii emisyjnej ze
wzbudzeniem w plazmie indukowanej ICP-OES

Każdy z tych kursów prowadzi specjalista w danej dziedzinie – praktyk – na co dzień pracujący  z daną technika i znający ja od podszewki. Dzięki specyfice naszego laboratorium badawczo-rozwojowego- EkotechLAB

Na co dzień pracujemy też z różnymi matrycami, rozwiązujemy niestandardowe zadania i wykonujemy niestandardowe analizy, możemy zatem w wielu kwestiach pomóc/doradzić. Nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania i podzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Małe grupy oraz praca na wysokiej klasy aparaturze to tylko niektóre z zalet prowadzonych przez nas kursów. Warto również podkreślić, że wszystkie prowadzone przez nas szkolenia odbywają się w formule stacjonarnej nie są to kursy online, których w Internecie jest zatrzęsienie.

Bądź kowalem własnego losu! – nie daj się zaskoczyć kryzysowi- zapisz się na szkolenie już dziś!